Praca i czytelnictwo jako narzędzia resocjalizacji w Areszcie Śledczym w Piotrkowie Trybunalskim
Mimo że Miesiąc Książki dobiegł końca, to zasada, że czytać powinniśmy nie tylko w maju, jest niezmieniona. Właśnie dlatego odwiedziliśmy jedno z miejsce, które wydaje się przekraczać krajowe statystyki wypożyczania książek – znajduje się ono w Areszcie Śledczym w Piotrkowie Trybunalskim.
Zatrudnienie więźniów jest jednym z priorytetów pracowników Aresztu Śledczego w Piotrkowie Trybunalskim. W ich opinii, praca stanowi istotny element procesu resocjalizacji. Tym samym, około połowy osadzonych w piotrkowskiej placówce penitencjarnej posiada pracę. Część z nich wykonuje zadania na terenie aresztu, natomiast inni, na przykład, pracują w bibliotece więziennej.
Jeden z pracowników biblioteki opisuje codzienną rutynę: „Regularnie otrzymujemy zamówienia na książki z różnych oddziałów mieszkalnych. Kompletujemy je na specjalnym wózku do książek i następnie dostarczamy do poszczególnych oddziałów”.
Więźniowie bardzo cenią sobie możliwość czytania. Jeden z nich przyznaje: „Książki są dla nas oknem na świat. Wierzę, że czytanie książek przynosi korzyści każdemu, a więc również i nam”. Najczęściej wybierane są książki o tematyce kryminalnej i sensacyjnej. Katarzyna Bonda i Remigiusz Mróz to najpopularniejsi autorzy wśród osadzonych.
Cezary Jabłoński, zastępca kierownika działu penitencjarnego piotrkowskiego aresztu, podkreśla, że wielu więźniów nie pracowało przed osadzeniem. „Oczekujemy od zatrudnionych osadzonych przestrzegania pewnych standardów. Jeśli spełniają te oczekiwania, jest to dla nas dowód skuteczności procesu resocjalizacji. Musimy pamiętać, że niektórzy z więźniów wcześniej nie pracowali lub utrzymywali się z przestępstw, dlatego chcemy wypracować ten nawyk pracy u nich” – tłumaczy Jabłoński.