Nowy zbiornik na tlen w piotrowskim SSW
Kolejny etap rozbudowy infrastruktury towarzyszącej w Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim w Piotrkowie Trybunalskim zakończony. W obiekcie uruchomiono nowy zbiornik przeznaczony na ciekły tlen.
Od pewnego już czasu rośnie ilość pacjentów ze schorzeniami układu oddechowego w Wojewódzkim szpitali im. Mikołaja Kopernika. Z tego powodu pojawiła się konieczność poszerzenia istniejącego wyposażenia. Decyzję o sprowadzeniu i zamontowaniu drugiego zbiornika, oprócz tego już istniejącego podjęto szybko i sprawnie aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na tlen, które to w ostatnich miesiącach i tygodniach wzrosło aż trzykrotnie.
Dotychczas szpital dysponował jednym zbiornikiem na tlen o pojemności 6,5 tony. Przy standardowym tempie zużycia wymagał on uzupełniania co 10 do 12 dni. Wzrost zachorowań w mieście i powiecie spowodował jednak, że średnie dobowe zużycie tlenu znacząco wzrosło do poziomu aż 800-1000 kg. W związku z tym wzrosła także konieczność częstszego tankowania bowiem pełny zbiornik wystarczał na zaledwie 3-4 dni. Drugi ze zbiorników, który właśnie zainstalowano ma stać się swego rodzaju „buforem bezpieczeństwa”. Tlenu powinno teraz wystarczyć na dłużej i rzadziej będzie on też uzupełniany, tak przynajmniej twierdzi Bartłomiej Kaźmierczak rzecznik SSW w Piotrkowie Trybunalskim. Prawdopodobnie częstotliwość wróci do poprzednich 10-12 dni.
Termin i sposób montażu nowego zbiornika uzgodniono ze szczegółami z przedstawicielami Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Transport z Chojnic, gdzie poprzednio znajdował się zbiornik, zabezpieczali i cały czas wspierali ochotnicy należący do 9 Łódzkiego Batalionu Obrony Terytorialnej.
Przedstawiciele szpitala są wdzięczni wszystkim, którzy zaangażowali się w cały proces na jakimkolwiek jego etapie. Podkreślają, że tlen w dużych ilościach jest teraz potrzebny bardziej niż kiedykolwiek, gdyż przybywa pacjentów z różnego rodzaju niewydolnością oddechową. Wzrost ten nie dotyczy tylko tego jednego oddziału szpitalnego więc dyrekcja placówki rozważa pozostawienie zbiornika już na stałe.