Najlepsze zabytki sakralne w Piotrkowie Trybunalskim
Piotrków Trybunalski położony jest w województwie łódzkim, gdzie region spowijają piękne krajobrazy, a samo miasto oferuje całe mnóstwo atrakcji i zabytków. Nic więc dziwnego, że turyści nie pomijają tej wspaniałej miejscowości na swojej wakacyjnej drodze. Piotrków dysponuje bardzo dużą liczbą zabytków sakralnych, które można zobaczyć na terenie całego miasta. Z kolei w naszym artykule można się szczegółowo zapoznać z tymi zamierzchłymi reliktami i sprawdzić, gdzie się znajdują.
A teraz zobaczmy, jakie zabytki sakralne będą najlepszym miejscem na odwiedziny podczas wycieczki do Piotrkowa:
Najstarsze kościoły w Piotrkowie Trybunalskim
Wycieczkę po najpiękniejszych zabytkach sakralnych Piotrkowa Trybunalskiego warto rozpocząć od majestatycznych kościołów, które są jedną z najbardziej charakterystycznych dekoracji miasta. Te wiekowe budowle oferują wspaniałe widoki architektoniczne, a także bogato zdobione wnętrza i masę artefaktów religijnych.
Przyjrzyjmy się zatem, jak prezentują się najstarsze kościoły w Piotrkowie Trybunalskim:
Cerkiew prawosławna pw. Wszystkich Świętych w Piotrkowie Trybunalskim
Cerkiew prawosławna pw. Wszystkich Świętych to jeden z tych zabytków, które przykuwają oczy każdego estety staroświeckiego piękna i miłośnika historii. Ten piękny kościół został wzniesiony w latach 1844-48, a zaprojektował go A. Gołoński. Dwie dekady później, dzięki inicjatywie architekta I. W. Sztrema i architekta Ignacego Markiewicza świątynia została rozbudowana.
Stojąc przed kościołem, mamy wrażenie, że stoimy przed ogromną pocztówką, ponieważ budowla emanuje iście zjawiskowym urokiem. Warto też dorzucić, że w 2007 roku cerkiew została mianowana katedrą, co jest w pełni zasłużonym awansem. Jeżeli będziemy zwiedzać piotrkowskie zabytki sakralne, dopilnujmy, abyśmy nie pominęli tej niesamowitej budowli.
Kościół pw. Nawiedzenia NMP w Piotrkowie Trybunalskim
Ten cudny zabytek sakralny znajduje się na Krakówce w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie przyjmuje w swoje progi licznych turystów z całego kraju. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, ponieważ świątynia jest bardzo stara – datowana na 1373 rok. Została ufundowana przez starostę sieradzkiego Jaśka Kmitę. Można ją znaleźć przy ulicy Śląskiej 5.
Warto też zaznaczyć, że przy kościele znajdował się cmentarz, który pełnił swoją funkcję od końca XIV wieku do końca XIX wieku. Na terenie cmentarza usytuowane są groby skazańców i żołnierzy Trybunału Koronnego. Można śmiało powiedzieć, że kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny to jeden z najstarszych zabytków nie tylko w Piotrkowie, ale i w całym kraju.
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Piotrkowie Trybunalskim
Mieszcząca się przy ul. Rwańskiej 6 Parafia Ewangelicko-Augsburska to barokowy kościół, który swoje wielkie otwarcie miał w 1718 roku. Jego budowa zajęła prawie 30 lat, a w 1824 roku doczekał się swojej pierwszej przebudowy. Niestety po pożarze, który wybuchł w 1786 roku, kościół został opuszczony, a siedem lat później nabyty przez władze pruskie.
Kościół Ewangelicko-Augsburski składa się z jednej nawy i barokowego ołtarza – jeden z dwóch oryginalnych elementów wyposażenia kościoła – poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Drugą dekoracją jest barokowy chór muzyczny z ozdobami w stylu rokoko. Kościół jest definitywnie jednym z tych zabytków, które koniecznie trzeba odwiedzić, będąc w Piotrkowie.
Bazylika Mniejsza pw. św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Trybunalskim
Ten gotycki kościół został wybudowany na przełomie XIV i XV wieku, a w następnych stuleciach zaliczył wiele przeróbek i prac remontowych. W kościele znajduje się jedna nawa i prezbiterium, a także czworoboczna wieża, dzięki której obiekt można już dojrzeć z większego dystansu. Dzięki temu jest również łatwy w odnalezieniu.
Należy też dodać, że przy głównej nawie są dwie kapliczki, a także pozostałości murów obronnych z XIV wieku. Przepiękne wnętrze kościoła potrafi zachwycić nawet największego gburka, dzięki czemu od lat cieszy się dużym powodzeniem wśród odwiedzających go turystów. Jeżeli chcemy namierzyć tę niesamowitą budowlę, musimy skierować się w stronę Krakowskiego Przedmieścia.
Najładniejsze klasztory w Piotrkowie Trybunalskim
Zaraz za kościołami powinniśmy się wybrać w stronę zabytkowych klasztorów, które doskonale komponują się z nowoczesną infrastrukturą. Piotrkowskich klasztorów jest niemało, więc dopilnujmy, abyśmy mieli wystarczająco czasu, aby dokładnie obejrzeć każdy z nich. Podobnie jak kościoły, klasztory również są zadbane i systematycznie pielęgnowane, aby mogły podkręcać atrakcyjność Piotrkowa przez długie lata.
Oto najładniejsze klasztory w Piotrkowie Trybunalskim:
Zespół klasztoru Dominikanek w Piotrkowie Trybunalskim
A oto kolejny zabytek sakralny, który przyprawia historyków o szybsze bicie serca. Ten wspaniały zespół klasztoru Dominikanek w Piotrkowie Trybunalskim zawitał do miasta w XVII wieku, a dzisiaj można go podziwiać przy pozostałościach dawnych murów obronnych. Znajduje się tutaj barokowy kościół pw. Matki Bożej Śnieżnej, który wzniesiono w pierwszej połowie XVII wieku.
Klasztor jest bardzo dobrze zachowany, a jego wnętrze generuje wyjątkową atmosferę, pozwalając odwiedzającym na zaznanie chwili błogiego spokoju. Warto zawitać tutaj nawet z dziećmi, ponieważ urokliwe wnętrze sprawi, że nikt z tego klasztoru nie wyjdzie niezadowolony. Jeżeli mamy zamiar zwiedzić zabytki sakralne Piotrkowa, ten klasztor powinien pojawić się na naszej liście.
Klasztor oo. Jezuitów w Piotrkowie Trybunalskim
Mieszczący się przy ul. Pijarskiej 4, ten dawny klasztor oo. jezuitów to barokowa budowla, która pojawiła się w Piotrkowie w latach 1701-27. Klasztor zaprojektował J. Delmars, jako siedzibę zakonu jezuitów w 1773 roku, którzy przed I wojną zmuszeni byli opuścić swoją siedzibę. Jednak po zakończeniu działań wojennych budynek z powrotem trafił w ich ręce.
Odwiedzając ten wspaniały przybytek, poświęćmy najpierw trochę czasu na podziwianie jego cudownej sylwetki zewnętrznej, a dopiero potem wejdźmy do środka. Wewnątrz klasztoru można obejrzeć bogato zdobione ściany i barokową polichromię, która nadaje temu miejscu wyjątkowego wyglądu. Jeżeli będziemy spędzać wakacje w Piotrkowie, ten dawny budynek zakonu jezuitów definitywnie powinien znaleźć się na naszej zabytkowej trasie.
Klasztor Ojców Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
Klasztor oo. Bernardynów wskoczył na mapę Piotrkowa Trybunalskiego w 1643 roku, umieszczając się niedaleko za murami Starego Miasta. Obiekt znajduje się na tzw. Łysej Górce, gdzie przyciąga turystów swoim nieodpartym wyglądem. Jest też jedną z najpiękniejszych atrakcji w mieście, dlatego dopilnujmy, abyśmy jej nie pominęli podczas zwiedzania. Klasztor można znaleźć przy ul. Juliusza Słowackiego 2.
W środku klasztor jest nawet piękniejszy niż na zewnątrz. A wszystko dzięki bogatym dekoracjom, które można dojrzeć na każdym kroku. Na uwagę zasługują duże drzwi dębowe z żelazną kratą, epitafia, lawaterz, a także siedem barokowych ołtarzy, w tym ołtarz główny z krucyfiksem. Jest tutaj także kolumna z figurą św. Antoniego, która wcześniej witała odwiedzających, stojąc przed bramą główną.
Zespół klasztoru Dominikanów w Piotrkowie Trybunalskim
Wybudowany w XV wieku i przebudowany dwa stulecia później, ten atrakcyjny kościół gotycki z elementami baroku jest bardzo często odwiedzany przez przyjezdnych. Obiekt powstał z dawnego klasztoru dominikanów i jest drugim kościołem parafialnym w mieście. Jest także doskonałą atrakcją dla turystów, którzy bardzo chętnie składają wizytę tej pięknej świątyni.
Warto napomknąć, że zaraz obok kościoła postawiono też wolnostojącą wieżę, w której mieści się renesansowy dzwon. Ten dudniący olbrzym został odlany w 1615 roku i do dziś pełni swoją dumną funkcję. Dlatego, niezależnie od tego, czy przyjeżdżamy do Piotrkowa na weekend, czy na dłuższe wakacje, wstąpmy do tego pięknego przybytku i nacieszmy nasze spragnione piękna oczy.
Najciekawsze cmentarze w Piotrkowie Trybunalskim
Cóż, być może nie jest to najbardziej urocze miejsce w mieście. Jednak należy zaznaczyć, że te stare cmentarze skrywają w sobie wiele burzliwych wydarzeń i są miejscem pochówku żołnierzy, cywili, stróżów prawa i wielu innych osób, które zginęły podczas obu wojen światowych i nie tylko. Ponadto, każdy z tych obiektów jest również świetnym miejscem na spacer w Piotrkowie, generując kojący i osobliwy nastrój.
Czas przyjrzeć się bliżej najciekawszym cmentarzom w Piotrkowie Trybunalskim:
Cmentarz wojenny w Piotrkowie Trybunalskim
Odznaczający się ponad 100-letnim istnieniem ten piotrkowski cmentarz wojskowy został otwarty w 1914 roku. Na terenie cmentarza usytuowane są groby żołnierzy polskich, rosyjskich i austriackich, którzy polegli podczas I i II wojny światowej. Ponadto, są tutaj również groby milicjantów i żołnierzy KBW. Jednakże to nie pojedyncze groby są głównym elementem cmentarza, tylko zbiorowe mogiły.
Ponadto, teren cmentarza jest również domem dla dwóch dużych głazów, z których jeden upamiętnia żołnierzy 26 pp Ziemi Piotrkowskiej, a drugi żołnierzy Armii Prusy. Warto też zaznaczyć, że cmentarz jest bardzo spokojny i panuje na nim niezwykle specyficzna atmosfera. Z tego względu, zwiedzając Piotrków, można się tutaj wybrać na relaksujący spacer, a przy okazji wzbogacić swoją wiedzę na temat obu wojen.
Cmentarz żydowski w Piotrkowie Trybunalskim
Przy ul. Krętej 20 w Piotrkowie Trybunalskim mieści się stary cmentarz żydowski, który został założony pod koniec XVIII stulecia. Znajdują się tutaj groby poległych żołnierzy i Żydów zgładzonych podczas działań wojennych. Jest to rozległy kawał historii, który przyciąga nie tylko pasjonatów zamierzchłych czasów, ale także osoby, które chcą zaznać nieco odpoczynku od miejskiego zgiełku.
Cmentarz, jak wszystkie obiekty tego typu, emanuje spokojem i osobliwą atmosferą, dzięki czemu przyciąga także osoby zwiedzające Piotrków Trybunalski. Innym powodem, dla którego cmentarz jest odwiedzany przez wielu, jest fakt, że oferuje bardzo dobre miejsce na spacery w Piotrkowie. Można tutaj krążyć alejkami, oglądając stare nagrobki i chowając się przed słońcem w cieniu wysokich drzew.
Zespół starych cmentarzy w Piotrkowie Trybunalskim
A tutaj mamy kolejny cmentarz dla tych, którzy lubią urządzać sobie spokojne spacery w zacisznym miejscu Piotrkowa Trybunalskiego. Ten zespół starych cmentarzy składa się z cmentarza katolickiego, który powstał po 1830 roku, cmentarza prawosławnego, który powstał po 1830 roku, a także cmentarza ewangelickiego, który powstał po 1873 roku.
Jeżeli szukamy naprawdę dużego obiektu cmentarnego, ten zespół starych miejsc pochówku definitywnie zaspokoi nasze oczekiwania. Groby są tutaj bardzo liczne, datowane na różne epoki, z racji czego możemy podziwiać naprawdę stare nagrobki. Można też na chwilę spocząć na wygodnej ławeczce i raczyć się niepowtarzalnym nastrojem tego miejsca.
Najpopularniejsze pomniki w Piotrkowie Trybunalskim
Jeżeli interesują nas pomniki, Piotrków Trybunalski stanie się naszym ulubionym miastem. Pomników tutaj jest bardzo wiele, więc mamy w czym wybierać. Postanowiliśmy przedstawić siedmiu wspaniałych wśród piotrkowskich pomników, które zasługują na szczególną uwagę ze względu na swoją symbolikę i wydarzenia, jakie upamiętniają.
Oto jak prezentują się najpopularniejsze pomniki w Piotrkowie Trybunalskim:
Pomnik upamiętniający 500. rocznicę sejmu w Piotrkowie Trybunalskim
Polski sejm w Piotrkowie Trybunalskim został ustanowiony w 1493 roku, o czym przypomina ten symboliczny pomnik. Jest to duży głaz stojący na kwadratowej podstawie z betonu, do którego przytwierdzono tablicę pamiątkową. Jest to kolejny obiekt w Piotrkowie, któremu warto poświęcić krótką chwilkę.
Tablica na kamieniu posiada wizerunek orła i datę 1493-1993, a także napis upamiętniający 500. rocznicę ukonstytuowania sejmu. Pomnik znajduje się w miłej i spokojnej okolicy, gdzie można sobie pospacerować, odpocząć na ławce i delektować się piękną pogodą. Możemy tutaj dojść spacerkiem, ponieważ droga do pomnika jest równie interesująca.
Pomnik gen. Stefana „Grota” Roweckiego w Piotrkowie Trybunalskim
Wykonany przez Ludwikę Nitschową, ten dostojny pomnik upamiętnia słynnego gen. Stefana „Grota” Roweckiego, który w młodości związany był z Piotrkowem Trybunalskim. Rowecki urodził się w tym mieście i tutaj uczęszczał do szkoły. Wychowywał się w domu przy ul. Słowackiego 1, gdzie dzisiaj stoi pamiątkowa tablica. Z kolei pobliskie IV Liceum Ogólnokształcące nazwane zostało jego imieniem.
Pomnik gen. Stefana „Grota” Roweckiego można znaleźć przy gmachu kultury, który mieści się przy ul. 3 Maja. Uroczyste odsłonięcie tego arcydzieła nastąpiło w 1995 roku i przedstawia popiersie Stefana Roweckiego, spoczywające na kwadratowej podstawie. Jest to obiekt wart obejrzenia, jeśli lubimy podziwiać piękne pomniki.
Pomnik Katyński w Piotrkowie Trybunalskim
Jeżeli będziemy zwiedzać zespół klasztorów oo. Bernardynów w Piotrkowie, powinniśmy wiedzieć, że znajduje się tutaj także pomnik katyński, którego projekt przygotował plastyk Piotr Gajda. Pomnik ma charakter kamienia, do którego dołączony jest metalowy krzyż i tablica z datą odsłonięcia pomnika. Obiekt upamiętnia tysiące Polaków, zarówno żołnierzy, jak i cywili, którzy zostali zgładzeni w Katyniu, a także w więzieniach Związku Radzieckiego.
Przy pomniku są również tablice z nazwiskami ofiar, które pochodziły z Piotrkowa Trybunalskiego i okolic. Teren wokół pomnika jest bardzo zadbany, a u jego podstawy bardzo często można zobaczyć świeże kwiaty i płonące znicze. Okolica jest bardzo zapraszająca, w sam raz na relaksujące spacery ulicami Piotrkowa.
Pomnik Jana Pawła II w Piotrkowie Trybunalskim
Pomnik Jana Pawła II na „Krzywdzie” w Piotrkowie Trybunalskim możemy znaleźć przy ul. Juliusza Słowackiego. Jest to jeden z najpopularniejszych pomników w mieście, głównie dlatego, że upamiętnia papieża Polaka – Jana Pawła II. Obiekt usytuowano na niewielkim wzniesieniu, które zostało wybrukowane kamieniami i kostką.
Natomiast sam pomnik ukazuje stojącego papieża z odchyloną połą płaszcza. A jego głowa opiera się o pastorał z krucyfiksem. Warto zobaczyć ten pomnik, ponieważ nie tylko jest bardzo piękny, ale także upamiętnia jedną z największych osobistości w historii naszego kraju. Możemy tutaj podejść, będąc w trakcie spaceru po najlepszych miejscach Piotrkowa.
Pomnik – Grób Nieznanego Żołnierza w Piotrkowie Trybunalskim
Na ulicach Piotrkowa można zobaczyć wiele interesujących pomników, ponieważ miasto odznacza się bardzo bogatą historią i wieloma ważnymi wydarzeniami. Pomnik – Grób Nieznanego Żołnierza powstał po zakończeniu I wojny światowej, aby upamiętnić żołnierzy, którzy polegli w obronie Ojczyzny. Trzeba tutaj dodać, że pomnik miał pewną lukę w swoim istnieniu, która pojawiła się w latach 60. XX wieku, gdy został rozebrany przez władze miasta.
Niemniej jednak w 1991 roku powrócił na swoje dawne miejsce, gdzie dostąpił zaszczytu ponownego odsłonięcia. Całe dzieło wykonano z płyt granitowych, na których widnieje tablica z brązu z napisem: „Nieznanemu Żołnierzowi – Cześć”. Na poziomej płycie pomnikowej stoi też znicz w kształcie Krzyża Orderu Virtuti Militari. Natomiast na pionowej jest tablica z wizerunkiem orła wojskowego.
Pomnik ks. Jerzego Popiełuszki w Piotrkowie Trybunalskim
Jeżeli będziemy przy kościele oo. Bernardynów, który mieści się przy ul. Narutowicza, warto zajrzeć na tyły świątyni, gdzie można znaleźć unikalny pomnik księdza Jerzego Popiełuszki. Pomnik został stworzony w formie kamienia narzutowego, który osadzono na betonowej podstawie. Zaraz obok umieszczono wysoki krzyż metalowy, nachylający się w stronę pomnika.
Kamień wyposażony jest w tablicę pamiątkową, na której można przeczytać informacje na temat księdza i samego pomnika. Obiekt usytuowano w bardzo ślicznym otoczeniu, wśród zielonych drzew i kwitnącej roślinności. Jeżeli uważamy się za poszukiwaczy zabytków i pomników sakralnych, powinniśmy obejrzeć to dzieło, zwiedzając Piotrków Trybunalski.
Rzeźba Jana Nepomucena w Piotrkowie Trybunalskim
Być może nie jest to ogromny pomnik, a jedynie niewielka figurka, ale jej drobiazgowe wykonanie sprawia, że naprawdę warto zawiesić na niej oko. Ta filigranowa rzeźba przedstawia św. Jana Nepomucena i można ją znaleźć w zewnętrznej fasadzie kościoła pw. św Jakuba. W ścianie jest niewielka wnęka, a w niej sakralna figurka.
Ta polichromowana rzeźba drewniana ukazuje Jana Nepomucena w szatach kapłańskich i z krzyżem na ramieniu. Co więcej, jeżeli skusimy się na ten malutki pomnik, równie dobrze możemy też zajrzeć do świątyni, gdzie będziemy mieć okazję do podziwiania wzniosłego wystroju i wielu sakralnych dekoracji. Poświęćmy kilka chwil i sprawdźmy tę piękną lokację w Piotrkowie Trybunalskim.
Czy warto odwiedzić Piotrków Trybunalski?
Nie tylko warto, ale powinna być to dla nas pozycja obowiązkowa, jeśli lubimy zwiedzać polskie miejscowości. Piotrków Trybunalski to bardzo urocze miasto, które oprócz zabytków ma też do zaoferowania wiele innych atrakcji dla osób w każdym wieku. Jeżeli odwiedzimy Piotrków, na pewno nie wrócimy do domu ze skwaszoną miną.