Jakie zabytki warto zwiedzić w Piotrkowie Trybunalskim
W Piotrkowie Trybunalskim zabytków nie brakuje, toteż wielu turystów wybiera to miasto każdego roku. Na pozór nie wygląda, że miasto skrywa tyle skarbów na swoich ulicach. Jednak, gdy przyjrzeć się bliżej, możemy zobaczyć, że jest ich naprawdę bardzo dużo. W tym artykule skupimy się na najciekawszych zabytkach Piotrkowa, z wyjątkiem zabytków sakralnych, o których piszemy w drugim artykule o najciekawszych kościołach, klasztorach, cerkwiach i cmentarzach Piotrkowa Trybunalskiego.
Bez dłuższego zwlekania, oto najpiękniejsze zabytki w Piotrkowie Trybunalskim:
Zabytki Piotrkowa Trybunalskiego – najpiękniejsze zamki i pałace
Wycieczkę po Piotrkowie Trybunalskim powinniśmy zacząć od najbardziej popularnych zabytków. A chyba nie ma lepszego wyboru niż staroświeckie zamki i pałace, które od wieków stanowią jedne z najwspanialszych budowli na terenie miasta. Zobaczmy zatem, jak prezentują się najpiękniejsze zamki i pałace w Piotrkowie Trybunalskim.
Zamek Królewski w Piotrkowie Trybunalskim
Jak wiadomo, podczas zwiedzania wiekowych zabytków, imponujących zamków nigdy za wiele. Co prawda, ten nietypowy Zamek Królewski został wybudowany na wzór wieży i nie przedstawia tradycyjnego wyglądu tego typu budowli. Niemniej jednak jest jednym z najbardziej oryginalnych zabytków Piotrkowa, więc grzechem byłoby go nie odwiedzić. Wystarczy zajrzeć na plac Zamkowy w Piotrkowie Trybunalskim.
Zamek Królewski powstał w XVI wieku z inicjatywy króla Zygmunta I Starego, który zlecił budowę tej unikalnej wieży. Na przestrzeni stuleci zamek pełnił różne funkcje, a w XIX wieku został przejęty przez rosyjskie władze wojskowe. Z kolei w 1922 roku powstało w nim muzeum Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Dzisiaj możemy tu podziwiać ekspozycje dotyczące historii Piotrkowa i regionu, kolekcję broni palnej i broni białej oraz barokowo-renesansowe pomieszczenia.
Pałac Bykowskich w Piotrkowie Trybunalskim
Jeżeli interesują nas najładniejsze zabytki Piotrkowa, nie możemy przejść obojętnie obok późnogotyckiego pałacu Bykowskich. Wybudowany w XV albo XVI wieku pałac z początku pełnił funkcję zamku obronnego rodu Jaxów-Bykowskich. Natomiast w okolicach 1604 roku został przekształcony w późnorenesansowy pałac.
Pałac Bykowskich doświadczył ogromnych zniszczeń podczas II wojny światowej, ale potem został odrestaurowany i powrócił do swojej przedwojennej świetności. Dzisiaj można tu znaleźć siedzibę Ośrodka Doradztwa Rolniczego, który organizuje rozmaite wystawy rolnicze. Pałac Bykowskich położony jest przy ul. Kasztelańskiej 9 w Piotrkowie Trybunalskim. Jest to zabytek obowiązkowy, jeśli zwiedzamy Piotrków.
Eklektyczny pałac Rudowskich z 1899 w Piotrkowie Trybunalskim
Usytuowany przy pasażu Karola Rudowskiego 4 ten przepiękny pałacyk powstał w 1899 roku i od tamtej pory stanowi jedną z najpiękniejszych ozdób Piotrkowa. Stworzony w stylu eklektycznym pałac Rudowskich udekorowany jest neorenesansowymi dodatkami, które nadają budynkowi elegancji i wyrafinowania. Przed pałacem znajduje się skrzętnie przycięty trawnik z kępką drzew, co jeszcze bardziej podnosi atrakcyjność tego miejsca.
Pałac Rudowskich nie jest zbyt popularną atrakcją w Piotrkowie, a to dlatego, że wielu odwiedzających nie ma o nim pojęcia. Niemniej jednak osoby, które wiedzą, gdzie znajduje się ten prześliczny budynek, bardzo chętnie decydują się na wizytę. Obecnie w pałacu mieści się Zespół Szkół Muzycznych w Piotrkowie Trybunalskim. Jeżeli będziemy w Piotrkowie na wycieczce, warto zahaczyć o tę historyczną budowlę.
Najstarsze dworce kolejowe w Piotrkowie Trybunalskim
Piotrków skrywa w sobie wiele fantastycznych zabytków z przeszłości, wśród których znajdują się nawet stare dworce kolejowe. Pod tym względem na szczególne wyróżnienie zasługują tutaj dwie poniższe lokacje, które można łatwo namierzyć podczas zwiedzania miasta. Oto najstarsze dworce kolejowe w Piotrkowie Trybunalskim.
Budynek dworcowy Piotrkowskiej Kolei Wąskotorowej
Piotrkowska Kolej Wąskotorowa pojawiła się w mieście w 1902 roku. Przez pierwszy rok trwały jazdy testowe, a stały ruch towarowy i pasażerski rozpoczął się w 1903 r. Kolej w Piotrkowie spełniała swoją powinność przez prawie 90 lat, a w 1989 roku została całkowicie zlikwidowana. Ostały się jedynie dworzec i torowisko. Jednakże w 2006 roku torowisko również uległo rozbiórce, pozostawiając jedynie same budynki.
Jest to kolejny, ciekawy kawał piotrkowskiej historii, który docenią nie tylko miłośnicy pociągów, ale również pasjonaci interesujących faktów historycznych. Okolica jest doskonałym miejscem na spacery w Piotrkowie Trybunalskim, a także na pstryknięcie ciekawych zdjęć. Obiekty na terenie dworca potrafią przykuć ludzkie oko, dlatego warto dać szansę tej nietypowej atrakcji.
Dworzec Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej w Piotrkowie Trybunalskim
Jest to jeszcze jeden dworzec w Piotrkowie, który odznacza się bardzo miłym dla oka budynkiem. Obiekt wybudowano w 1846 roku dla linii Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Budynek stał nietknięty przez prawie 30 lat, aż do 1873 roku. W tym roku obiekt znacznie się powiększył, głównie ze względu na liczbę piotrkowskich pasażerów, którzy licznie korzystali z usług kolei każdego dnia.
Warto też dodać, że w 1984 roku dworzec Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej przeszedł kolejną metamorfozę, dzięki której uzyskał zadaszenie peronu. Jest to bardzo dobre miejsce na zaliczenie kolejnego zabytku w Piotrkowie Trybunalskim, który jest nie tylko dobrze zachowany, ale też w dalszym ciągu używany. Ponadto, możemy sobie tu miło pospacerować. Warto odwiedzić dworzec, zwiedzając atrakcje Piotrkowa.
Zabytkowe kamienice Piotrkowa Trybunalskiego
Czym byłoby zabytkowe miasto bez starych kamienic, które stanowią barwną i zachwycającą dekorację miejską? Tak się składa, że w Piotrkowie takich kamienic wcale nie brakuje i można je znaleźć w różnych częściach miasta. Jest to bardzo dobra okazja, żeby wybrać się na edukacyjną przechadzkę, podziwiając po drodze urokliwe domki z zamierzchłej przeszłości. Spójrzmy teraz na zabytkowe kamienice Piotrkowa Trybunalskiego.
Kamienica Grabowskich w Piotrkowie Trybunalskim
Mieszcząca się przy placu Czarneckiego 10 w Piotrkowie Trybunalskim ta wspaniała kamienica doskonale dekoruje ulice miasta. Wybudowana w drugiej połowie XVIII stulecia kamienica gościła w swoich progach różnych właścicieli. Pierwszym z nich był Węgrzyn Janiszewski, a następnie budynek przejęła grecka rodzina handlarzy wina, która zmieniła nazwisko na Grabowscy. A na przełomie XVIII i XIX wieku kamienicę przekształcono w kaplicę prawosławną pw. Wszystkich Świętych.
Budynek rzuca się w oczy już z daleka, dzięki czemu jest łatwy do znalezienia dla odwiedzających Piotrków turystów. Przed budynkiem znajduje się mały plac z ławeczkami, gdzie można spocząć po pełnym dniu intensywnego zwiedzania najlepszych zabytków Piotrkowa. Warto też dodać, że budynek wciąż jest użytkowany – znajduje się w nim siedziba PTTK i Centrum Informacji Turystycznej.
Kamienice mieszczańskie w Piotrkowie Trybunalskim
Ten zespół uroczych kamienic mieszczańskich położony jest przy Rynku Trybunalskim i jest doskonałą okazją do obejrzenia schludnej architektury tej miejscowości. Można sobie nawet przycupnąć na pobliskich ławeczkach i delektować się smaczną przekąską lub napojem, podziwiając barwne kamieniczki. Jeśli będziemy w Piotrkowie, warto poświęcić chwilę czasu, aby zobaczyć te śliczne budynki.
Zespół piotrkowskich kamieniczek wybudowano pod koniec XVI wieku. Jednak na przestrzeni kolejnych stuleci dobudowano kolejne budynki i wyremontowano już te istniejące. Powodem tego były dwa ogromne pożary, jakie nawiedziły miasto w 1786 i 1835 roku. Zabytkowe kamienice obejmują numery 1, 2, 3, 7, 8, 10 i 12. Ponadto, w dolnej kondygnacji budynków mieszczą się rozmaite sklepy i lokale gastronomiczne, które mogą stanowić dla nas dodatkową atrakcję.
Kamienica „U Bony” w Piotrkowie Trybunalskim
Jeżeli jesteśmy miłośnikami pięknych zabytków, a w szczególności stylowych budynków, obowiązkowo musimy zobaczyć kamienicę „U Bony”, którą można namierzyć przy ul. Szewskiej 10. Wokół budynku krąży także interesująca legenda mówiąca o tym, że królowa Bona ukrywała tutaj swoje kosztowności. Dalsza część opowieści wspomina, że w tym budynku mieli napaść na nią zbóje, którzy chcieli dobrać się do jej skarbów.
Kamienica „U Bony” to renesansowa budowla z dodatkami baroku, która odgrywała rolę mieszczańskich budynków. Co więcej, znajdują się tutaj także późnogotyckie podziemia. A więc, jak widać, ten dostojny obiekt zasługuje na to, abyśmy zarezerwowali sobie kilka chwil i sprawdzili jeden z najlepszych zabytków Piotrkowa.
Kamienica przy Rynku Trybunalskim 7 w Piotrkowie Trybunalskim
Ta stara kamienica, która dzisiaj jest pięknie zachowana i stanowi jedną z ciekawszych ozdób miasta, mieści się przy Rynku Trybunalskim 7. Budynek składa się z dwóch kondygnacji i prawdopodobnie powstał w XIX stuleciu. Z kolei w 1903 roku został nieco przekształcony przez swojego właściciela, a podczas powstania styczniowego pełnił funkcję sądu wojskowego i aresztu.
Kamienica wyposażona jest także w tablice upamiętniające najważniejsze osoby i wydarzenia związane z tym budynkiem. A z racji tego, że znajduje się przy placu rynkowym, jest idealną atrakcją wizualną dla osób odpoczywających na pobliskich ławeczkach. Można też dodać, że w parterowej części budynku usytuowane są sklepy odzieżowe.
Zabytkowe budynki w Piotrkowie Trybunalskim
Tak samo, jak w przypadku kamienic, zabytkowych budynków na terenie Piotrkowa również jest cała masa. Poniższe zestawienie obejmuje najlepsze obiekty tego typu, które cieszą się dużym powodzeniem wśród zwiedzających miasto turystów. Wybierając się na podziwianie tych lokacji, warto mieć ze sobą aparat, aby na zawsze zapamiętać te wspaniałe perełki piotrkowskiej architektury. A teraz zapoznajmy się z zabytkowymi budynkami Piotrkowa Trybunalskiego.
Hala targowa w Piotrkowie Trybunalskim
Jeżeli podczas pobytu w Piotrkowie wpadniemy na ulicę Henryka Sienkiewicza, koniecznie musimy zobaczyć halę targową, która nieco odbiega od wyglądu pozostałych tego typu obiektów w naszym kraju. A to dlatego, że w przeciwieństwie do większości hal, które znajdują się w nowoczesnych budynkach, hala piotrkowska została usytuowana w starym budynku neoklasycystycznym.
Hala targowa została wybudowana w latach 1925-27, na podstawie projektu sporządzonego przez W. L. Horodeckiego. Natomiast wykonawcą projektu była amerykańska firma Ulen & Company. Dzisiaj w budynku hali targowej znajduje się dokładnie to, co przedstawia nazwa. Mnóstwo tutaj różnych sklepów i straganów, dzięki którym możemy wpaść w gorączkę zakupów. Przed halą jest ogromny parking, więc możemy nawet podjechać samochodem. Nie będzie problemu ze znalezieniem wolnego miejsca.
Dawny Dom Rzemiosła w Piotrkowie Trybunalskim
A oto kolejny budynek piotrkowski, który nie ma się absolutnie czego powstydzić, jeśli chodzi o nienaganny wygląd zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Wybudowany w latach 1912-1913 Dom Rzemiosła w Piotrkowie Trybunalskim powstał dzięki projektowi, który przygotował Feliks Nowicki. Budynek cechuje imponująca architektura z obszernym balkonem i dużymi oknami, a także elegancko zaprojektowanym frontem.
Dzisiaj to neobarokowe arcydzieło jest domem dla Miejskiego Ośrodka Kultury, do którego zaglądają grupy odwiedzających niemal każdego dnia. I warto pamiętać, że przed wejściem do środka powinniśmy obejść cały teren, ponieważ obszar, na którym znajduje sie dawny Dom Rzemiosła, jest równie elegancki, co sam gwóźdź programu. Dlatego, jeśli będziemy w Piotrkowie, zafundujmy naszym oczom sielską ucztę, odwiedzając ten spektakularny przybytek.
Budynek Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim
Zwiedzając Piotrków Trybunalski, warto pamiętać o budynku Sądu Okręgowego, który mieści się przy ul. Słowackiego 5. Ten imponujący gmach wzniesiono w latach 1905-09, a zaprojektował go Feliks Nowicki. Później – w latach 1975-78 – budynek odgrywał rolę siedziby Urzędu Wojewódzkiego. Majestatyczny gmach stanowi jedną z głównych atrakcji zabytkowych w Piotrkowie, czego dowodem może być nominacja do nagrody Generalnego Konserwatora Zabytków.
Budynek Sądu Okręgowego jest bardzo dobrze utrzymany i regularnie remontowany, aby zachować jego nienaganny stan. Warto też wspomnieć, że gmach zasila rejestr zabytków, dzięki czemu cieszy się dużą popularnością wśród zwiedzających. Obecnie w budynku urzęduje Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim. Koniecznie należy zobaczyć to miejsce podczas podziwiania zabytków Piotrkowa.
Centrum Handlowe „Stary Areszt” w Piotrkowie Trybunalskim
A tutaj mamy coś dla tych, którzy uwielbiają łączyć zwiedzanie cudownych zabytków z gorączką zakupów. Centrum Handlowe „Stary Areszt” w Piotrkowie jest do tego wprost idealne, zwłaszcza że budynek wiąże się z bardzo interesującą historią, która sięga czasów, gdy był wykorzystywany jako Areszt Śledczy. W celi tego obiektu przesiadywał także ksiądz Damazy Macoch.
Dzisiaj budynek został przejęty przez centrum handlowe, gdzie znajduje się masa sklepów i butików, a także kawiarnie, restauracje i atrakcje dla dzieci. Jest to jedno z najbardziej uniwersalnych miejsc w mieście, które oferuje zabawę dla dzieci, pożywkę dla historyków i zatrzęsienie towarów dla zakupowiczów. Jeżeli chcemy odwiedzić ten obiekt podczas zwiedzania Piotrkowa, musimy wyruszyć na ulicę Wojska Polskiego.
Inne zabytki Piotrkowa Trybunalskiego
Piotrków Trybunalski skupia też w sobie bardziej nietypowe obiekty z przeszłości, które swoim urokiem wcale nie odstają od reszty zabytków. Zaliczają się do nich obronne mury miejskie i wieża ciśnień, a także grób księdza Damazego Macocha, o którym miasto chciałoby w końcu zapomnieć. Jeżeli chcecie wiedzieć, co mają do zaoferowania te lokacje, wystarczy spojrzeć poniżej.
Mury miejskie w Piotrkowie Trybunalskim
Co prawda, nie są to kompletne mury miejskie, a raczej tylko niewielkie pozostałości. Niemniej jednak tak dobitny kawał historii musi zasilać naszą listę zabytków do odwiedzenia w Piotrkowie. Te masywne mury obronne powstały wokół miasta w XV i XVI stuleciu, a dzisiaj stanowią niezastąpioną ozdobę Starego Miasta. Jeżeli szukamy najlepszych miejsc na spacery w Piotrkowie Trybunalskim, zawsze możemy zacząć od tego punktu.
Kompletne mury obronne wyposażone były również w bramy i baszty, które pełniły funkcję obronną całego Piotrkowa. Z wiekiem mury zaczęły popadać w ruinę, co sprawiło, że dzisiaj zachował się jedynie niewielki ich fragment. Aczkolwiek, w dalszym ciągu powinniśmy zahaczyć o ten zabytek, ponieważ należy do jednych z najstarszych na terenie Piotrkowa.
Grób ks. Damazego Macocha w Piotrkowie Trybunalskim
Ze względu na swoje występki ksiądz Damazy Macoch okrył się wielką niesławą w całej Polsce. Wraz z dwoma innymi paulinami wiódł rozwiązłe życie, okradał ołtarze kościelne, a także utrzymywał swoją kochankę. Został aresztowany i skazany na 12 lat pozbawienia wolności. Zmarł w więzieniu.
Ażeby znaleźć grób księdza Damazego Macocha, należy skierować się na cmentarz w śródmieściu, a dokładniej w samo jego centrum. Mieści się tam niewielka tablica z piaskowca, która przedstawia napis: „śp. ksiądz Damazy Macoch wielki grzesznik i wielki pokutnik prosi o modlitwę”. Być może nie jest to jeden z najbardziej pozytywnych zabytków w Piotrkowie, ale niesie ze sobą ważny kawałek mrocznej historii.
Wieża ciśnień w Piotrkowie Trybunalskim
Wznosząca się ponad miejską infrastrukturę ta niesamowita wieża ciśnień stanowi jeden z tych obiektów, które definitywnie należy odwiedzić podczas urlopu w Piotrkowie. Zachwycą się nią nie tylko dorośli, ale i dzieci, ponieważ obiekt jest bardzo zadbany i posiada bardzo charakterystyczny, unikalny kształt. Wieżę ciśnień można znaleźć przy ul. Juliusza Słowackiego 29 w Piotrkowie Trybunalskim.
Ta neoklasycystyczna wieża została wzniesiona w latach 1925-26. Projekt wieży stworzył W. L. Horodecki. Natomiast budową zajęła się amerykańska firma Ulen & Company. Warto zaznaczyć, że w 2008 roku wieża przeszła gruntowny remont, dzięki czemu dzisiaj jest jedną z najbardziej popularnych dekoracji w mieście. W ramach renowacji wieża otrzymała nowe drzwi wejściowe, okna, dach i elewację. Dzisiaj zwiedzający mogą też wejść do środka, gdzie znajduje się zbiornik wodny.
Czy Piotrków Trybunalski to dobre miejsce na urlop?
W Piotrkowie Trybunalskim jest wiele ciekawych miejsc i wspaniałych atrakcji, które skutecznie zajmą nam czas podczas pobytu w tym uroczym mieście. Zabytków jest tutaj co niemiara, podobnie jak atrakcji dla dzieci i rozrywek dla dorosłych. Ponadto, Piotrków to także liczne sklepy, restauracje, bary i kluby, gdzie można zakosztować świetnej kuchni oraz skorzystać z energicznego życia nocnego. Miasto jest również bardzo dobrym rozwiązaniem, jeżeli mamy zamiar przyjechać tutaj z całą rodziną. Dzieci też nie będą narzekać na brak zajęć, ponieważ jest ich tu całe mnóstwo.
W związku z tym nie warto się nad tym zbyt długo zastanawiać, tylko spakować bagaże i skierować się prosto w stronę województwa łódzkiego. Gwarantujemy, że Piotrków Trybunalski stanie na wysokości zadania.