Części do motocykla, które odpowiadają za prawidłowe działanie zapłonu
Układ zapłonowy w motocyklu obecnie nie przysparza zbyt wielu zmartwień wielbicielom jazdy na jednośladzie. Niegdyś jednak potrafił zniszczyć całą frajdę związaną z poruszaniem się motorem, przez co ten prosty mechanizm zdecydowano się wreszcie zmienić. Dziś motocykliści mają do czynienia z zapłonem iskrowym, który pozwala czerpać niesamowitą przyjemność w trakcie jazdy bez obawy o wystąpienie potencjalnych problemów z ruszaniem. Jak działa układ zapłonowy w motocyklu i jakie części motocyklowe odpowiadają za jego prawidłowe funkcjonowanie? Sprawdzamy!
Układ zapłonowy w motorze – jak działa?
Branża motoryzacyjna na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat uległa znacznym przeobrażeniom. Dziś motocykliści wręcz nie mają powodów do narzekań, a co ciekawe – wiele osób decyduje się na przesiadkę z samochodu na motocykl. Jest to całkowicie zrozumiałe. Jazda motorem daje niesamowitą wolność i swobodę na trasie, co sprawia, że wprost nie możemy dziwić się nagłym wzrostem zainteresowania. Uważamy jednak, że osoby dopiero stawiające pierwsze kroki w świecie motoryzacji powinny zapoznać się z kilkoma tajnikami, jeszcze zanim zdecydują się na zakup własnego motocykla. Stąd też pragniemy wziąć pod lupę w dzisiejszym poradniku kwestię, jaką jest układ zapłonowy w motocyklu. Mechanizm jego działania – choć zdecydowanie bardziej skomplikowany aniżeli kilkadziesiąt lat temu, pozwala sprawnie poruszać się motocyklem i czerpać prawdziwą przyjemność z jazdy. Układ zapłonowy w motorze określany również jako zapłon iskrowy wytwarza iskrę elektryczną przy świecy zapłonowej, dzięki czemu pozwala rozpalić mieszankę paliwowo-powietrzną, znajdującą się w cylindrze. Dodatkowo pobiera on energię elektryczną z akumulatora.
Niesprawny układ zapłonowy motocykla zabiera natomiast komfort jazdy, a tym samym zwiększa zużycie części eksploatacyjnych. Jeśli zatem zaobserwujecie nierówną pracę silnika, szarpanie czy falujące obroty – najprawdopodobniej czekać was będzie wymiana jednej z części. Zobaczcie, jakie części motocyklowe wpływają na prawidłowe działanie zapłonu.
Cewka zapłonowa
Cewka stanowi jeden z najważniejszych elementów układu zapłonowego w motocyklu, który znajduje się przy świecy zapłonowej. W trakcie ruszania pozwala zwiększyć napięcie i wytworzyć iskrę elektryczną, o której wspominamy poniekąd wyżej. Tym sposobem motocyklista będzie mógł sprawnie odpalić silnik i udać się na przejażdżkę. Co ciekawe, rzadko ulega ona zużyciu. Jeśli już do tego dojdzie, usłyszycie dźwięk strzelania z wydechu. Wymiana cewki zapłonowej wymaga jednak pewnych umiejętności, a to wszystko za sprawą jej konstrukcji. Wysokiej jakości cewka w motocyklu powinna zostać dopasowana do użytkowanego na co dzień modelu, a także umiejętnie podłączona do układu. Aby uniknąć możliwej naprawy, warto zdecydować się na model w obudowie, który uchroni element przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Pomocne może być również poddawanie motocykla regularnemu serwisowaniu. Skorzystaj z oferty – zamów najwyższej klasy cewki zapłonowe na stronie – https://sklep.abcmotoru.com.pl/cewka.
Świeca zapłonowa
Nierówna praca silnika na biegu jałowym czy nadmierne szarpanie mogą świadczyć o konieczności wymiany świecy zapłonowej w motocyklu. Zdarza się niekiedy, że motocykliści zaniedbują ten aspekt, co przekłada się na wyższe koszty naprawy. Wskazane jest również, by świeca zapłonowa została wykorzystana tylko raz. Ponowne jej wkręcenie może natomiast przyczynić się do powstania wgniecenia w podkładce uszczelniającej, a to może skutkować nagłym jej odkręceniem lub odprowadzaniem ciepła w nieodpowiedni sposób. Cewka zapłonowa oraz świeca zapłonowa powinny być poddawane rutynowym badaniom technicznym, dzięki czemu możliwe będzie wykrycie potencjalnych usterek.
Układ zapłonowy w motocyklu może prezentować się inaczej w zależności od wybranego modelu. Nie oznacza to jednak, iż bardziej zaawansowane mechanizmy znajdujące się w jednośladzie nie wymagają przeglądów. Wręcz przeciwnie! O każdy motor należy nieustannie dbać, by móc cieszyć się bezpieczną i wydajną pracą silnika przez wiele lat.